Muğla Teknoloji ve Kültür Koleji - Ortaokul - YABANCI DİLLER

21 inci yüzyılda en popüler ve yaygın olarak kullanılan dillerin başında İngilizce gelir. Teknolojinin ve iletişiminin gelişmesiyle dünya küçülmüştür. Gerek ticaret, gerek seyahat veya yurt dışında akademik alanında eğitimlerini devam ettirmek isteyen öğrencilerimiz için İngilizcenin önemi büyüktür. Günümüzün Türkiye’sinde, birçok devlet, vakıf ya da özel Üniversitelerimizde farklı dallarda dersler İngilizce olarak verilmektedir. İyi bir sektörde çalışmak ve iş yerinde mesleki anlamda yükselebilmek için İngilizcenin bir ihtiyaç olduğu konusunda halkımız son yıllarda bilinçlendirildi.                            

İngilizce sadece bir dil değildir. Bir Kültürdür. Önceliğimiz, tüm öğrencilerimizin sağlıklı bir biçimde İngilizcelerini aksanlı olarak akıcı bir şekilde kullanmalarını ve en kusursuz olarak kendilerini bu dilde ifade etmeye öğretmektir. Bu yıl, Ana sınıfından Liseye kadar İngilizce ders saatlerimizi artırdık.  İngilizce dil portföy (English Language Portfolio) ve Avrupa Birliği dil yapı çerçevesinde (European Union Language Framwork) uygun olan kaliteli ve içerikliyi zengin konular olan Kitaplarımız var. Ekibimizde, Ana dili İngilizce olan öğretmenlerimiz ve İngilizce dil bilgisi dersleri veren tecrübeli öğretmenlerimizin rehberlikleri ile öğrencilerimiz hem İngilizce öğrenecekler hem de yaratıcı olmayı öğreneceklerdir. 

Semi-Prep Class” Dil Uygulaması (Haftada 18 Saat İngilizce Dersi)

Alanında uzman akademisyenlerce ve dünyada yapılan araştırmalar gösteriyor ki yabancı dil için en uygun zaman küçük yaş grupları ve özellikle beşinci sınıf seviyesidir. Erken yaşta öğrenmenin en hızlı olduğu bu süreçte, Teknoloji ve Kültür Okulları İngilizce Yabancı Dil Hazırlık Programı’nı yoğun ders saatleriyle sürdürmektedir. Bu yaklaşımla amaçlanan öğrencilerimizin sağlam bir dil alt yapısı oluşturmalarını sağlayarak, altıncı sınıfa A2 düzeyinde geçmesi sağlanır. Altı, yedi ve sekizinci sınıfta ise öğrencilerini ilgilerini arttırabilecek etkinliklere ağırlık verilip. Yabancı öğretmenlerle iletişim odaklı dersler almaları sağlanmaktadır. TEOG sınavına hazırlık 5.sınıfta başlayıp, öğrencilerin uygun materyalleri kullanmaları desteklenip, Düzenli periyotlarla yapılan deneme sınavlarımızla değerlendirilmektedir.

Çok yakında İngilizce dil laboratuvarımıza kavuşacağız. Bütün listening (dinleme) derslerimizi burada gerçekleştirerek olan öğrencilerimizin kulak dolgunluklarını artırarak aksan, diksiyon ve tonlamalarını uygun bir şekilde öğreteceğiz.  Reading and grammar (Okuma ve dil bilgisi) kitaplarımızın takviyesiyle ben ve meslektaşlarım Muğla’nın hak ettiği ve özlem duyduğu en kaliteli İngilizce eğitimini sağlayacağız. Yakın gelecekte gayemiz Muğla ilinde birinci olmak değil. Ege bölgesine adımızı altın harflerle yazdırmaktır.